Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Rodzaje farb wewnętrznych
Sposób wykończenia wnętrza budynku ma znaczenie dla jego estetyki, a także wpływa na łatwość jego eksploatacji i związane z tym koszty. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań znajduje się wykonywanie powłok malarskich na ścianach i sufitach przy wykorzystaniu farb dopasowanych do charakteru i przeznaczenia konkretnego pomieszczenia. Zaletami malowania są m.in. krótki czas potrzebny na ukończenie prac, uzyskanie atrakcyjnego wyglądu i trwałość.
Z jakich farb można korzystać we wnętrzach?
Choć osiągnięcie stanu surowego zamkniętego jest ważnym etapem budowy, to równie istotne okazują się roboty wykończeniowe. Sposobem na uzyskanie efektownego wyglądu ścian i sufitów przy niskich kosztach jest ich otynkowanie, a następnie zastosowanie farby wewnętrznej. W Raszynie ich szeroką ofertę można znaleźć w hurtowni materiałów budowlanych GUT-BUD. Dostępne rodzaje farb różnią się od siebie rodzajem spoiwa użytego do związania pigmentu. Do najpopularniejszych należą farby akrylowe, które są paroprzepuszczalne, mają trwały kolor i korzystną cenę. Stosowane są także farby winylowe, które są odporne na zabrudzenia, warto je więc wybierać do miejsc intensywnie użytkowanych. Tam, gdzie panuje duża wilgotność, a więc w kuchniach i łazienkach sprawdzą się farby lateksowe, mające podwyższoną odporność na zmywanie i wysoką paroprzepuszczalność. Przy dużym narażeniu na uszkodzenia mechaniczne dobrą opcją są farby ceramiczne, radzące sobie ze ścieraniem oraz wodą, można je więc wielokrotnie myć i szorować. W przestrzeniach użytkowych np. na klatkach schodowych czy w garażach często korzysta się z farb olejnych, które są wytwarzane w wersjach rozpuszczalnikowych, alkilowych, chlorokauczukowych oraz poliuretanowych.
Przeczytaj również: Po co stosuje się grunt pod farby?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby?
Podstawowym kryterium przy wyborze farby poza zastosowanym w niej spoiwem jest zdecydowanie się na odpowiedni kolor. Podczas malowania liczyć będzie się jednak przede wszystkim to czy konkretna farba jest wydajna, tj. jaką powierzchnię można pomalować, korzystając z 1 litra. Znaczenie ma też to, czy będzie ona dobrze kryła, a także czy wykazuje właściwą lepkość, a więc czy właściwe przylega do ściany. Szeroki wybór farb oferuje firma GUT-BUD z Raszyna, specjalizująca się w hurtowej sprzedaży materiałów budowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana