Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe różnice między sondowaniem dynamicznym i cylindrycznym oraz statycznym
Sondowanie gruntów to jedna z podstawowych metod polowych badań geologicznych gruntów. Przeprowadzane może być ono z zastosowaniem sond dynamicznych, statycznych oraz cylindrycznych. O tym na czym polega każdy z rodzajów sondowania gruntu przeczytasz natomiast w poniższym artykule.
Na czym polega sondowanie dynamiczne?
Sondowanie dynamiczne umożliwia określenie stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych naturalnych i antropogenicznych. W trakcie badania, końcówka stożkowa sondy jest dynamicznie wprowadzana do podłoża gruntowego, przy jednoczesnym utrzymaniu stałej energii uderzenia. Metoda ta stosowana jest również w celu:
kontroli jakości formowanych nasypów,
sprawdzenia warstw podłoża drogowego,
oceny podłoża pod fundamenty i chodniki,
kontroli gruntu po wykonaniu pali.
Sondowanie dynamiczne jest jedną z najczęściej stosowanych metod w badaniach geotechnicznych i umożliwia inżynierom dokładne określenie właściwości mechanicznych podłoża i podejmowanie odpowiednich działań projektowych.
Czym jest sondowanie cylindryczne?
Sondowanie cylindryczne służy do określenia stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych oraz stanu pozostałych gruntów spoistych, pod względem ich stopnia plastyczności. Podczas badania oprócz wyników uzyskuje się również próbkę gruntu, która może podlegać analizie w laboratorium. Badania wykonuje się w dnie otworu wiertniczego za pomocą młota, który opada z określonej wysokości na końcówkę cylindryczną sondy. Bezpośrednio z badania otrzymuje się liczbę uderzeń młota potrzebną do zagłębienia końcówki na głębokość 30 cm. Następnie na tej podstawie specjaliści tacy, jak firma oferująca w badania geotechniczne Geoprojekt ze Szczecina uzyskują parametry badanego gruntu.
Czym charakteryzuje się sondowanie statyczne?
Sondowanie cylindryczne gruntów to podstawowa metoda badania gleby w terenie. Polega ona na wciskaniu stożka elektrycznego z czujnikami, które rejestrują parametry gruntu "in situ". Metoda ta nie zaburza struktury gruntu i jest najbardziej miarodajna. Sondowanie statyczne pozwala na określenie m.in. stopnia zagęszczenia gruntów niespoistych, wytrzymałości gruntu na ścinanie i współczynnika tarcia spoczynkowego. Przeprowadzane jest za pomocą sond CPT lub CPTU, które różnią się między sobą zastosowanym stożkiem pomiarowym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana