Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie od dewelopera?
Moment zdecydowania się na zakup wymarzonego mieszkania wiąże się z nie lada wyzwaniem. Na rynku nieruchomości możesz je zakupić za pomocą kredytu hipotecznego lub za gotówkę. Wymaga to jednak cierpliwości. Sam proces wbrew pozorom trwa dość długo i związany jest z papierologią. Możesz wspomniane mieszkanie kupić z drugiej ręki lub bezpośrednio od dewelopera. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, kim jest taka osoba i na co warto zwrócić uwagę podczas realizacji transakcji.
Kim jest deweloper?
Deweloper to osoba często określana jako inwestor. Zajmuje się budową obiektów:
biurowych,
mieszkalnych,
handlowych,
przemysłowych.
Wspomniane budynki oddawane są na sprzedaż lub wynajem. Jego obowiązkiem jest ustanowienie prawa własności lokalu mieszkalnego i przeniesienie go na nabywcę. W ten sposób druga osoba staję się oficjalnym i jedynym jego właścicielem.
Wspomniany deweloper to przedsiębiorca, który od początku do końca w pełni zarządza całym procesem. Podejmuje decyzję o inwestycji w konkretną nieruchomość oraz nadzoruje całą budowę. Ma realny wpływ na wszystkie decyzje i ewentualne zmiany.
Zajmuje się pozyskiwaniem niezbędnych pozwoleń, a na końcu odpowiada za proces związany ze sprzedażą mieszkań swoim klientom. Współpraca z nim powinna opierać się na wzajemnych zaufaniu. Jeśli planujesz kupno mieszkania od dewelopera, pamiętaj, aby uważać na oszustów.
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?
Zanim podpiszesz umowę z deweloperem, musisz wiedzieć, co powinna zawierać. Konkretne warunki zostały wskazane w ustawie deweloperskiej. Tutaj możesz poradzić się notariusza. Zanim dojdzie do podpisania wspomnianych dokumentów, niezbędne jest sporządzenie i zawarcie umowy przedwstępnej.
W takim dokumencie obie strony zobowiązują się do podpisania tej właściwej, oznaczonej jako umowa przyrzeczna. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać wszystko to, co w niej zawarte. Gdy coś okaże się niejasne, skorzystaj z pomocy prawnika.
Zwróć również uwagę na to, czy w umowie deweloperskiej wskazane jest, jak będą zabezpieczone Twoje pieniądze. Wszystkie wpłacone przez Ciebie środki na poczet budowy nie mogą być wypłacane dowolnie przez inwestora.
Sam odbiór mieszkania od dewelopera wiąże się z dokładnym zweryfikowaniem poprawnie wykonanych czynności budowlanych. Najlepiej, gdy pokusisz się o pomoc specjalisty, który sporządzi listę z ewentualnymi błędami.
Zanim podpiszesz protokół odbioru, sprawdź każde pomieszczenie. Firmy deweloperskie często kładą nacisk na szybkie wykończenie budynku, wówczas zaburzona zostaje dokładność. Źle wykonane usługi mogą się wiązać z dodatkowymi kosztami z Twojej strony.
Jakie dokumenty powinien przekazać deweloper?
Odbiór mieszkania powinien opierać się na przekazaniu Ci odpowiednich dokumentów. To właśnie one stanowią podstawę bycia jego prawnym właścicielem. Bez nich może się okazać, że w razie nagłego przypadku nie wiele uda Ci się zdziałać.
Wśród takich dokumentów znajdują się:
instrukcja użytkowania mieszkania,
protokół odbioru technicznego,
dokument z pomiaru powierzchni powykonawczej lokalu mieszkalnego.
Na prośbę deweloper zobligowany będzie Ci również przedstawić kserokopię pozwolenia na użytkowanie budynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana