Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy wzniesienie ogrodzenia wokół domu wymaga specjalnych pozwoleń?
Planując wzniesienie ogrodzenia wokół swojego domu, warto zastanowić się, czy wymagane jest uzyskanie specjalnych pozwoleń od władz lokalnych. Przepisy w tym zakresie są dość precyzyjne. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, kiedy takie pozwolenie jest potrzebne, a kiedy nie, a także, na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem prac.
Kiedy pozwolenie na wzniesienie ogrodzenia jest potrzebne, a kiedy nie?
W Polsce obowiązują określone wymagania, jeśli chodzi o wznoszenie ogrodzeń. W przypadku ogrodzeń o wysokości do 2,2 metra nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Wyjątek stanowi zabudowa zabytkowa oraz tereny objęte ochroną przyrody, gdzie budowa jakiegokolwiek ogrodzenia wymaga zgody odpowiednich władz. Natomiast w przypadku ogrodzeń o wysokości powyżej 2,2 metra właściciel nieruchomości musi uzyskać specjalne pozwolenie na budowę. Dopiero wtedy można zlecić budowę ogrodzenia takiej firmie jak np. Ksobud. Wymaga się go również w przypadku, gdy ogrodzenie jest elementem inwestycji budowlanej, drodze gminnej lub powiatowej, lub gdy znajduje się na granicy działki, a jego budowa może wpłynąć na bezpieczeństwo osób korzystających z niej.
Przeczytaj również: Na co zwrócić projektując ogrodzenie posesji?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę ogrodzenia?
Aby uzyskać pozwolenie na budowę ogrodzenia, należy złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie miasta lub gminy. Wniosek powinien zawierać m.in. opis planowanego ogrodzenia, jego wymiary oraz materiał, z którego ma zostać wykonane. W niektórych przypadkach może być wymagana również dokumentacja geodezyjna terenu oraz zgoda sąsiadów na budowę ogrodzenia. Po złożeniu wniosku i uzyskaniu pozytywnej decyzji należy rozpocząć budowę ogrodzenia zgodnie z uzyskanym pozwoleniem.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed budową ogrodzenia?
Przed podjęciem decyzji o budowie ogrodzenia warto sprawdzić także przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogą one zawierać szczegółowe wymagania odnośnie jego wysokości, kolorystyki czy materiałów, z jakich powinno być wykonane. Warto także pamiętać o tym, że w przypadku naruszenia obowiązujących przepisów, właściciel może zostać ukarany grzywną lub nawet zmuszony do rozbiórki nielegalnie wzniesionego ogrodzenia. Wreszcie warto zwrócić uwagę na koszty budowy ogrodzenia oraz na jego funkcjonalność i trwałość.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana