Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gotowy dom prefabrykowany. Jakich formalności trzeba dopełnić?
Zanim będzie można rozpocząć budowę własnego domu, konieczne jest znalezienie odpowiedniej działki oraz wybór projektu spełniającego wymogi estetyczne i funkcjonalne, a także mieszczącego się w możliwościach finansowych. Nie obejdzie się też bez podjęcia decyzji co do technologii, w jakiej ma powstać budynek oraz rodzaju użytych materiałów. Bardzo ważne okaże się także dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności.
Czym są domy prefabrykowane?
Większość budynków mieszkalnych jest dziś wznoszonych w technologii murowanej. Z roku na rok wciąż rośnie jednak popularność w niczym im nieustępujących pod względem estetyki, komfortu eksploatacji czy przewidywanej trwałości gotowych domów drewnianych w technologii prefabrykatów. Obiekty tego rodzaju mają konstrukcję nośną wykonaną z drewna, składają się jednak z przygotowywanych wcześniej w fabryce modułów, które są montowane na placu budowy, co znacznie skraca czas potrzebny na realizację projektu i gwarantuje bardzo wysoką jakość. Poszczególne elementy są dostarczane z zainstalowaną termoizolacją, a także warstwami ochronnymi oraz poszyciem. Znajdują się w nich też wszystkie otwory technologiczne przewidziane na stolarkę budowlaną oraz całą niezbędną infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i hydrauliczną.
Przeczytaj również: Czy domy drewniane są bezpieczne?
Jakich formalności wymaga budowa domu prefabrykowanego?
Z punktu widzenia obowiązujących przepisów budowa domu z prefabrykatów o konstrukcji drewnianej nie różni się pod względem formalnym od innych postępowań z tego obszaru. W przypadku budynków, których strefa oddziaływania nie wykracza poza działkę, na której mają zostać wybudowane, konieczne będzie dokonanie zgłoszenia wraz z przedłożeniem projektu. Będzie tak również, jeżeli dom ma powierzchnię mniejszą niż 70 m2 i powstaje w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. W pozostałych sytuacjach konieczne jest wystąpienie o pozwolenie na budowę oraz przedłożenie projektu architektoniczno-budowlanego, a także projektu zagospodarowania działki wraz z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, jak również oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością. Decydując się na dom drewniany z firmy ITS z Koszalina, trzeba pamiętać o dopełnieniu obowiązków formalnych.
Przeczytaj również: Co warto wiedzieć o drewnianych domach?
Przeczytaj również: Domy szkieletowe całoroczne coraz popularniejsze w Polsce
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana