Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co grozi za nielegalny wywóz szamba?
Nieczystości płynne są wytwarzane w każdej nieruchomości mieszkalnej i użytkowej. Zgodnie z przepisami budynki muszą więc zostać podłączone do istniejącej sieci kanalizacyjnej albo powinny być wyposażone w przydomową oczyszczalnię ścieków lub szambo bezodpływowe. Dzieje się tak ze względu na zagrożenie, jakie stanowią znajdujące się w ściekach składniki, które sprawia, że niezbędne będzie ich przekazywania do odpowiedniej utylizacji.
Dlaczego szambo jest tak niebezpieczne?
Do przydomowych szamb trafiają ścieki bytowe wytwarzane w obrębie danego gospodarstwa domowego lub firmy. Z zasady zawierają one resztki pochodzenia organicznego oraz substancje mineralne o różnym stężeniu. Największym problemem są jednak znajdujące się w nich mikroorganizmy chorobotwórcze. Będą to przede wszystkim różne szczepy bakterii, m.in. Enterobacteriaceae, Enterococcaceae, Bacillaceae, Streptococcaceae, Staphylococcaceae, Pseudomonadaceae, Micrococcaceae, Clostridiaceae czy Eubacteriaceae, a także grzyby mikroskopowe należące m.in. do rodzajów: Absidia, Alternaria, Blastomyces, Candida albo Cladosporium. Obecne są w nich również wirusy, jak choćby rotawirusy, reowirusy, HAV, HBV czy parwowirusy oraz pierwotniaki, płazińce i obleńce, w tym np. Giardia intestinalis, Cryptosporidium lub Toxoplasma gonidii. Mogą być one powodem wielu niebezpiecznych chorób, a także doprowadzić do skażenia wód gruntowych. Dla bezpieczeństwa konieczne jest więc korzystania z usług firm oferujących wywóz nieczystości płynnych. W Łodzi specjalizuje się w tym obszarze Zakładu Usług Asenizacyjnych.
Jakie są sankcje za nielegalne pozbywanie się szamba?
Pozbywanie się szamba na własną rękę – wylewanie go do przydrożnych rowów, lasów czy na pola albo drogi – jest zakazane i może stanowić naruszenie różnych przepisów. Zwykle będzie to wykroczenie przeciw zapisom ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W niektórych przypadkach działanie tego typu może też naruszać regulacje prawa budowlanego. Jeżeli efektem wylania nieczystości będzie poważne skażenie środowiska, czyn taki zostanie uznany za przestępstwo. Sankcje przewidziane za nielegalne wylewanie szamba są uzależnione od tego, jak zostanie zakwalifikowane dane zdarzenie. W większości przypadków będzie ono zagrożone karą grzywny lub aresztem. W grę wchodzi jednak również kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 5. Firma Zakładu Usług Asenizacyjnych z Łodzi specjalizuje się w opróżnianiu szamb i działa w oparciu o niezbędne w tym zakresie zezwolenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana