Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Zasady wywozu odpadów budowlanych
Prace budowlane, remontowe czy rozbiórkowe zawsze generują pewną ilość odpadów: cegły, usunięte tynki, tapety i okleiny czy płyty gipsowo-kartonowe. Zastanawiasz się, jak się ich pozbyć? Jeśli chcesz to zrobić zgodnie z przepisami i zadbać o środowisko, nie możesz ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Przeczytaj poniższy artykuł i poznaj obowiązujące zasady wywozu odpadów budowlanych.
Utylizacja odpadów budowlanych według przepisów
Najważniejszym aktem prawnym, który reguluje zasady wywozu odpadów budowlanych, jest Ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Definiuje ona ten typ odpadów jako śmieci powstałe podczas różnego rodzaju robót budowlanych. Nie są one zaliczane do odpadów komunalnych i wymagają specjalnego zagospodarowania – ich wytwórcy są zobowiązani do przekazania ich do utylizacji w sposób niezagrażający środowisku oraz zdrowiu i życiu innych. Osobom, które nie zastosują się do przepisów, grożą wysokie kary finansowe.
Przeczytaj również: Zalety wynajmu kontenera na odpady na czas remontu
Zgodnie z zapisami ustawy odpadów budowlanych nie należy wyrzucać do zwykłych koszów na śmieci. Nie można ich także umieszczać na gołej ziemi, nawet na terenie własnej posesji, ponieważ mogą być szkodliwe dla zdrowia, wpływać negatywnie na florę i faunę na działce czy zanieczyszczać wodę gruntową. Do składowania odpadów budowlanych służą specjalne pojemniki na gruz: worki i kontenery. Umieszczone w nich śmieci nie szkodzą środowisku.
Przeczytaj również: Co zrobić z gruzem po remoncie?
Gdzie oddać odpady budowlane?
Niewielką ilość odpadów budowlanych można przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jeśli śmieci jest zbyt dużo i nie jesteś w stanie samodzielnie ich przetransportować do punktu, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług podmiotów zajmujących się wynajmem odpowiednich pojemników. Jednym z nich jest firma oferująca kontenerowy wywóz gruzu SAWO Recykling spod Łodzi. Podstawia ona pojemnik w wybrane miejsce, a gdy klient umieści w nim wszystkie śmieci, odbiera go i dba o utylizację odpadów zgodnie z przepisami.
Przeczytaj również: Co grozi za składowanie gruzu w miejscach do tego nieprzeznaczonych?
Selektywna zbiórka odpadów budowlanych
Od 1 stycznia 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wywozu odpadów budowlanych. Wprowadzą one konieczność składowania gruzu w sposób selektywny w podziale na co najmniej 6 frakcji:
drewno,
metale,
szkłom
tworzywa sztuczne,
gips,
odpady mineralne.
Konieczność selektywnego składowania odpadów budowlanych nie będzie jednak dotyczyć gospodarstw domowych, punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których, zgodnie z zapisami wspomnianej ustawy, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana