Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Właściwe ocieplenie domu w kontekście walki ze smogiem
Smog to niezwykle szkodliwe zjawisko. Osadzające się w powietrzu zanieczyszczenia zmieniają naturalny skład atmosfery, co ma negatyw wpływ zarówno na ludzkie zdrowie, jak i otaczające nas środowisko naturalne. Z tego powodu warto robić wszystko, aby aktywnie przyczyniać się do zmniejszania emisji związków chemicznych, pyłów oraz gazów cieplarnianych. Jak w walkę ze smogiem mogą włączyć się osoby wykonujące ocieplenie domu? O tym w dalszej części naszego artykułu.
Czy jakość termoizolacji budynku ma wpływ na jakość powietrza?
Zjawisko atmosferyczne określane jako smog kojarzy się głównie z dużymi miastami, zakładami przemysłowymi oraz wzmożonym transportem drogowym. Nic bardziej mylnego. Od dawna jest to problem globalny, który dotyka również mieszkańców wsi i mniejszych ośrodków miejskich. Największa ilość zanieczyszczeń powodujących rozprzestrzenianie się smogu pochodzi z prywatnych gospodarstw domowych stosujących niskiej jakości paliwa stałe spalane w bezklasowych piecach zasypowych, tzw. kopciuchach. Problem leży jednak znacznie głębiej.
Przeczytaj również: Ocieplenie a docieplenie budynku. Czym się różnią?
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Inbud z Gdyni, hurtowni izolacji technicznych i budowlanych:
Wymiana starego kotła na ekologiczne urządzenie grzewcze na nic się zda, jeżeli budynek pozostanie niewłaściwie ocieplony. Ciepło nadal ulatniać się będzie przez poszczególne przegrody budowlane, a szkodliwe substancje będą dostawać się do atmosfery. Podstawowym zadaniem każdej osoby, która chce włączyć się w aktywną walkę ze smogiem, jest więc poprawa izolacji termicznej obiektu. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w domach jednorodzinnych może zredukować emisję szkodliwych związków chemicznych o kilkadziesiąt procent. Wzrost jakości termoizolacji zwiększa stopień efektywności energetycznej budynku, a co za tym idzie, przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji obiektu. Brak konieczności częstego i długotrwałego ogrzewania domu ogranicza wydzielanie niebezpiecznych toksyn i wpływa pozytywnie na naturalne środowisko.
Jak ocieplić dom, by włączyć się w walkę ze smogiem?
Prawidłowe ocieplenie domu to pierwszy krok w drodze do poprawy jakości powietrza w najbliższej okolicy. Podczas prac termomodernizacyjnych warto korzystać z pomocy fachowców z doświadczeniem w realizacji podobnych projektów. Profesjonalna firma z pewnością przekaże pomocne wskazówki dotyczące zarówno kolejności prac, jak i doboru odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.
Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, to w walce ze smogiem doskonale sprawdza się m.in. skalna wełna mineralna Rockwool. Dzięki swoim właściwościom reguluje poziom wilgotności w budynku, wpływając pozytywnie na komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach. Jest materiałem całkowicie niepalnym i odpornym na niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem przenikania ciepła – gwarantuje ochronę przed nadmiernymi stratami energii, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana