Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Podstawowe rodzaje koparek

Prowadzenie robót ziemnych jest niezbędnym elementem realizacji większości inwestycji związanych ze wznoszeniem rozmaitych budynków, pozwalając na odpowiednie przygotowanie terenu oraz wykonanie wykopów pod fundamenty i niezbędne instalacje. Okaże się jednak również konieczne przy budowie wszelkiego typu infrastruktury przesyłowej, a także utwardzaniu nawierzchni. Podstawowym sprzętem używanym w takich przypadkach są koparki.
Typy koparek wyróżniamy ze względu na sposób pracy
Każdy inwestor, który musi przygotować wykopy lub zająć się niwelacją terenu jest zmuszony do wykorzystania odpowiednich maszyn budowlanych. Ponieważ urządzenia tego rodzaju są kosztowne, a ich obsługa wymaga nie tylko wprawy, ale także właściwych uprawnień, w większości przypadków optymalnym rozwiązaniem okaże się wynajem koparki. W Gdańsku zlecenia tego rodzaju realizuje firma EL-KOP, dysponująca rozbudowanym zapleczem technicznym. W zależności od charakteru zadania oraz ilości ziemi, jaką trzeba wydobyć lub przemieścić, można zdecydować się na sprzęt ciężki o różnej charakterystyce. Podstawowym typem są klasyczne koparki podsiębierne, które pracują zwykle z poziomu terenu, zagłębiając łyżkę w wykopie i wydobywając urobek na powierzchnię. Mniej popularne są koparki przedsiębierne, które pracują na dnie wykopu i obsługują największe inwestycje, a także są stosowane w kopalnictwie do złóż eksploatowanych odkrywkowo. Jeszcze rzadziej wykorzystywane są koparki chwytakowe, które używają montowanego na ramieniu czerpaka opuszczanego za sprawą liny. Są one stosowane przy pracach budownictwa wodnego np. przy pogłębianiu, a także przeładunkach. Przy pracach pomocniczych i przy budowie infrastruktury przesyłowej korzysta się z minikoparek, a przy niewielkich inwestycjach najchętniej używane są koparko-ładowarki.
Rodzaje koparek z uwagi na typ podwozia
Koparki są produkowane w wersjach kołowych, pozwalających na samodzielne przemieszczanie się na większe odległości i poruszanie się po drogach publicznych, a także jako koparki gąsienicowe. Są one przystosowane do trudniejszego terenu i mogą pracować tam, gdzie konieczny jest mały nacisk na podłoże oraz zdolność do pokonywania nierówności. EL-KOP z Gdańska zajmuje się udostępnianiem koparek z operatorami do różnych robót ziemnych oraz wyburzeń.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana