Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Najważniejsze informacje związane z budową domu bez pozwolenia
Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Część z nich, szukając oszczędności i prostszych procedur, korzysta z możliwości wzniesienia domu szkieletowego bez pozwolenia na budowę. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. W tym artykule omówimy kwestie związane z przepisami prawnymi dotyczącymi budowy tego typu domów oraz ich zaletami.
Na co pozwalają obecne przepisy?
Podstawowe wymogi dotyczące budowy domów jednorodzinnych są określone w Prawie budowlanym. Obecnie przepisy umożliwiają zbudowanie bez pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2. Co ważne, te same przepisy odnoszą się także do domków letniskowych. Należy jednak pamiętać, że budynki oraz ich usytuowanie powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach. Co więcej, dom nie może naruszać ustaleń miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy.
Przy budowie domu bez pozwolenia na budowę nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy. Warto jednakże pamiętać, że przed przystąpieniem do budowy, należy zgłosić swój zamiar odpowiedniemu organowi nadzoru budowlanego. Do zgłoszenia trzeba dołączyć projekt zagospodarowania terenu, projekt domu oraz oświadczenie, że obiekt zostanie zbudowany w celu realizacji własnych potrzeb mieszkaniowych. Złożenie takiego oświadczenie sprawia, że nowo powstałego domu nie można sprzedać lub wynająć od razu po zakończeniu prac. Nowe przepisy pozwalają zarówno na stawianie tradycyjnych konstrukcji murowanych, jak i nowoczesnych domów szkieletowych bez pozwolenia, które wzorowane są na rozwiązaniach skandynawskich.
Zalety domów szkieletowych
Domy szkieletowe w ostatnich latach zdobywają coraz większą popularność. Polacy decydują się na nie przede wszystkim ze względu na niskie koszty budowy oraz szybkość realizacji inwestycji. Jeśli do ich wznoszenia użyjemy energooszczędnych materiałów wysokiej jakości, które wytwarza m.in. producent domów drewnianych Romar, będziemy mogli także zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Podsumowując, budowa domu szkieletowego bez pozwolenia to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć zbyt skomplikowanych formalności i długotrwałego procesu uzyskiwania pozwolenia na budowę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana