Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Które rośliny pastewne wykazują największą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i glebowe?

Spis treści
Słabe gleby – o niskiej zasobności w składniki pokarmowe, niekorzystnym odczynie, zbyt wilgotne lub zbyt suche – stanowią wyzwanie dla rolników. Wiele popularnych roślin pastewnych daje na nich słabe plony. Istnieją jednak gatunki, które dobrze radzą sobie w niesprzyjających warunkach glebowych i klimatycznych. Przedstawiamy kilka najciekawszych z nich.
Komonica zwyczajna
Rośliną doskonale radzącą sobie w trudnych warunkach glebowych i klimatycznych jest komonica zwyczajna. Najlepiej rośnie ona na glebach umiarkowanie wilgotnych i o zasadowym odczynie pH, ale daje dobre plony także na innych typach podłoża: glebach ciężkich, wilgotnych, zbitych i ubogich w składniki pokarmowe lub o kwaśnym odczynie pH. Komonica zwyczajna ma również wiele innych zalet. Jest odporna na niskie temperatury – wytrzymuje mrozy nawet do -25°C. Niestraszne jej także krótkotrwałe susze oraz deptanie i niskie przygryzanie przez zwierzęta. Poza tym komonica zwyczajna nie jest wrażliwa na częste koszenie i szybko odrasta po ścięciu.
Seradela
Inną rośliną, która dobrze radzi sobie w niesprzyjających warunkach glebowych i klimatycznych, jest seradela. Nazywa się ją koniczyną gleb lekkich, ponieważ należy do najcenniejszych roślin pastewnych uprawianych na mniej żyznych stanowiskach. Pod uprawę seradeli nadają się gleby słabsze, niezbyt suche, o pewnych zasobach próchniczych. Roślina ta nie lubi jednak stanowisk ciężkich, zbitych i suchych. Toleruje gleby o kwaśnym odczynie. Seradela jest mało wrażliwa na zmienne warunki klimatyczne. Wytrzymuje przymrozki do -5°C. Co rzadko spotykane, dzięki specyficznej budowie liści wyróżnia się zdolnością wykorzystania wody z rosy i mgły.
Łubin żółty
Na zdecydowanie najsłabszych glebach, V i VI klasy, można siać łubin żółty. Nasiona tej rośliny oferuje między innymi sklep Małopolskiej Hodowli Roślin. Łubin żółty charakteryzuje się bardzo niewielkimi wymaganiami co do stanowiska i jest świetnie przystosowany do rozwoju na słabych glebach. Z drugiej strony daje stosunkowo niski plon i jest wrażliwy na antraknozę łubinu. Ponadto nie toleruje gleb podmokłych i zlewno-gliniastych. Aby zwiększyć plon łubinu żółtego, po zbiorze przedplonu trzeba wykonać uprawki pożniwne, a w listopadzie przeprowadzić orkę przedzimową. Przed orką zimową należy zastosować nawożenie fosforem i potasem, a wczesną wiosną przeprowadzić uprawki przedsiewne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana