Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie warunki muszą spełniać okna, aby mogły być zamontowane w domu pasywnym?
Największą pozycją w budżecie związanym z utrzymaniem budynku stanowią koszty energii koniecznej do jego właściwego funkcjonowania. Ze względu na wzrost cen jej nośników, a także zwiększające się wymagania co do ochrony środowiska, a zwłaszcza jakości powietrza i emisji gazów cieplarnianych, coraz większą wagę przywiązuje się do jakości stosowanych materiałów i termoizolacyjności poszczególnych rozwiązań. Dotyczy to także stolarki okiennej.
Czym są budynki pasywne?
Odpowiedzią na wyzwania wynikające z wysokiego zużycia energii jest stworzenie kategorii domów pasywnych. Są to obiekty, w których zastosowane rozwiązania gwarantują znakomitą termoizolacyjność i ograniczają straty energii do minimum. Za budynek pasywny uważa się taki, w którym roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/m2. Potrzeby, jeżeli chodzi o energię pierwotną, a więc niezbędną do ogrzewania, przygotowywania cwu oraz działania zamontowanych urządzeń nie mogą zaś być większe niż 120 kWh/m2 w stosunku rocznym. W obiektach tego rodzaju wiele elementów jest także dobieranych tak, by pomagały pozyskiwać część potrzebnego ciepła z zewnątrz. Dotyczy to okien, które dobiera się tak, by dzięki swej powierzchni i usytuowaniu od nasłonecznionej strony południowej pozwalały na pozyskiwanie części promieniowania w celu dogrzewania pomieszczeń. Warunki te spełniają jednak wyłącznie okna pasywne. W Nowym Sączu oferuje je Okno-Lux, firma oferująca sprzedaż i montaż wyrobów firmy Drutex.
Jakie okna uznaje się za pasywne?
Okna pasywne posiadają certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej działającego w oparciu o kryteria opracowane przez Passive House Institute z Darmstadt. Dla krajów położonych w strefie klimatu umiarkowanie chłodnego muszą one oferować współczynnik przenikania ciepła okna Uw ≤ 0,80 W/(m2K), współczynnik przenikania ciepła dla oszklenia Ug ≤ 0,70 W/(m2K) i współczynnik przenikania ciepła ram Uf ≤ 0,80 W/(m2K). Po zainstalowaniu okna współczynnik przenikania ciepła powinien utrzymywać poziom Uwi ≤ 0,85 W/(m2K), a wartość współczynnika temperaturowego FRsi na powierzchni kształtowników okiennych nie może być niższa niż 0,7. Okno-Lux z Nowego Sącza oferuje szeroki wybór okien, w tym modele przeznaczone do domów pasywnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana