Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie są obowiązujące normy dla domowych kotłów grzewczych?
Korzystanie z paliw kopalnych jako materiału opałowego jest wciąż niezwykle popularne ze względu na ich dobrą dostępność, wysoką kaloryczność, a także przystającą do naszych realiów cenę zakupu. Osoby, które chcą uzyskiwać lepszą wydajność przy spalaniu pelletu drzewnego lub ekogroszku powinny zainteresować się ofertą producentów nowoczesnych urządzeń grzewczych, które nie tylko są wygodne w obsłudze, ale też spełniają obowiązujące normy.
Jakie normy regulują kwestię domowych kotłów centralnego ogrzewania?
Ze względu na problemy związane z kiepskim stanem powietrza i okresowym pojawianiem się w wielu miejscowościach szkodliwego smogu powodowanego w znacznej mierze przez korzystanie z przestarzałych kotłów grzewczych starego typu, czyli tzw. kopciuchów, na poziomie Unii Europejskiej przyjęto specjalne przepisy podające warunki, jakie muszą spełniać wszystkie sprzedawane na jej obszarze urządzenia spalające paliwa stałe. Obowiązującą normą jest tzw. dyrektywa Ecodesign, będąca rozwinięciem, nieaktualnej już normy PN-EN 303-5:2012 i zaostrzającej znajdujące się w niej zapisy.
Przeczytaj również: Jakie są klasy kotłów?
Parametry kotłów spełniających wymogi Ecodesign
Kotły spełniające wymogi Ecodesign to urządzenia, które muszą osiągać efektywność energetyczną na poziomie między 87 a 89%, pracując w trybie zbliżonym do normalnego w warunkach domowych sposobu użytkowania, a więc przy obciążeniu będącym wyliczanym jako średnia ważona w 15% dla obciążenia nominalnego, czyli 100% mocy i w 85% dla zredukowanego do 30% wartości nominalnej. Jeżeli chodzi o emisję pyłu zawieszonego, to kotły Ecodesign nie mogą przekraczać 40 mg/m3, a dla tlenku węgla 500 mg/m3. Jeżeli w grę wchodzą organiczne związki gazowe, to maksymalny próg wynosi 20 mg/m3. Znaczenie ma też emisja tlenków azotu. Nie mogą one wykraczać poza stężenie 350 mg/m3 przy kotłach spalających ekogroszek oraz 200 mg/m3 dl kotłów przystosowanych do korzystania z biomasy np. brykietów albo pelletu drzewnego, słomianego czy produkowanego z ziaren lub pestek. Firmą, która produkuje nowoczesne kotły centralnego ogrzewania, spełniające warunki określone w dyrektywie Ecodesign, jest przedsiębiorstwo Kotły Grzewcze Dragon. Oferowane urządzenia zasilane ekogroszkiem i pelletem drzewnym są wyposażone w zapewniające komfort obsługi podajniki opału.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana