Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie funkcje pełnią studnie włazowe?
Studnie włazowe jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są we właz, który można otworzyć w celu dostania się do środka i dokonania niezbędnych napraw lub przeglądu. Jest to idealne rozwiązanie w miejscach, gdzie kluczowy jest łatwy dostęp do instalacji. W przypadku studni niewłazowych wszelkie inspekcje mogą być dokonywane wyłącznie z użyciem specjalistycznej aparatury z poziomu gruntu.
Studnie włazowe, czyli jakie?
Studnia włazowa to element systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Dzięki otwieranemu włazowi dostęp do poszczególnych elementów instalacji nie jest niczym utrudniony. Jest to szczególnie ważne w kontekście konieczności wykonywania okresowych przeglądów i konserwacji sieci.
Studzienki włazowe powstają najczęściej z betonu lub tworzyw sztucznych i przykrywane są betonowym bądź żeliwnym włazem. Często w studzienkach znajdują się drabinki ułatwiające dojście do elementów instalacji. Podobną konstrukcję mają studnie niewłazowe, z tą różnicą, że nie jest montowana pokrywa ani drabinka. Kontrole wewnątrz takich studni wykonuje się za pomocą specjalnych kamer. Studnie włazowe i niewłazowe z tworzyw sztucznych dostępne są w asortymencie ZINPLAST — producent rur kanalizacyjnych. Zaletą studni z tworzyw sztucznych jest solidna konstrukcja i niewielki ciężar własny.
Zastosowanie studni włazowych
Studnie kanalizacyjne mogą mieć różne wymiary i budowę, co wynika z obowiązujących norm. Kluczowa jest także głębokość posadowienia struktury oraz właściwości gruntu i występujące obciążenia. Zasadniczostudnie włazowe to studzienki rewizyjne, czyli kontrolne. Ich podstawową funkcją jest monitorowanie przewodów kanalizacyjnych. Studnie niewłazowe są studniami inspekcyjnymi i sprawdzają się przy pracach eksploatacyjnych, czyli czyszczeniu, przeglądach i płukaniu.
Przy montażu studzienek z tworzyw sztucznych nie dochodzi do powstawania obciążeń powierzchniowych dla podłoża, dlatego nie ma konieczności betonowania i wymieniania gruntu rodzimego. Montaż lekkich studzienek z tworzyw sztucznych nie wymaga stosowania specjalistycznego sprzętu, co przekłada się na oszczędności. Co więcej, żywotność takich studni szacuje się nawet na 100 lat, a więc w niczym nie ustępują studniom z betonowych kręgów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana