Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak zaprojektować altanę ogrodową? Sprawdź, co warto wiedzieć
Zaplanowanie wolnej przestrzeni w ogrodzie często jest nie lada wyzwaniem. Warto postawić na praktyczne rozwiązanie, jakim jest budowa altany ogrodowej. Dobrze stworzony projekt pozwoli na spędzanie w niej czasu przez cały rok. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, od czego najpierw zacząć i jakie materiały wykorzystać do stworzenia wspomnianej altanki.
Jak zbudować altanę ogrodową?
Początki związane z zaplanowaniem konstrukcji i samej budowy altany mogą wydawać się trudne. W rzeczywistości wymagają podstawowej wiedzy technicznej i odrobiny kreatywności. Zaplanuj realizację swojego przedsięwzięcia na wiosnę.
Najlepiej, gdy budowa altany ogrodowej zakończy się jeszcze przed rozpoczęciem kalendarzowego lata. Wówczas w pełni wykorzystasz potencjał wspomnianego miejsca.
Gdy znajdziesz odpowiednie miejsce, na podstawie wymiarów stwórz wstępny projekt. Postaw na zakup materiałów wysokiej jakości. Pamiętaj, że altana ogrodowa przez cały rok znajduje się na otwartej przestrzeni. Zabezpiecz ją przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi.
Możesz wybudować ją przy użyciu cegły lub drewna. Zalecamy wybór drzewa, gdyż dzięki niemu utrzymasz naturalny wygląd ogrodu. Pamiętaj jednak, aby wybrać solidny materiał, z którego powstanie konstrukcja. Możesz pokusić się o pomoc fachowca podczas realizacji swojego projektu.
Należy wspomnieć, że altany ogrodowe drewniane sprawdzą się, gdy pomalujesz wszystkie ściany odpowiednim środkiem. Zakup farbę impregnującą. Zwróć uwagę, czy nadaje się do zewnętrznych warunków.
Wybierz dach według swoich upodobań. Możesz pójść w klasyczny charakter konstrukcji i wybrać dachówkę ceramiczną lub zwyczajnie użyć szkła akrylowego, czyli pleksy. Oba rozwiązania doskonale sprawdzą się jako osłona przed deszczem, a nawet śniegiem.
Jaką podłogę wybrać do altany ogrodowej?
Dobrze wykonany projekt altany musi uwzględniać solidną podłogę. Warto wziąć pod uwagę warunki użytkowania altany. Wilgoć lub deszcz może doprowadzić do zniekształcenia się konstrukcji, która przecież opiera się praktycznie na samej podłodze.
Weź pod uwagę:
jakość gleby,
nasłonecznienie,
poziom wilgotności.
Możesz zdecydować się na kompozytowe lub drewniane deski. W obu przypadkach zalecane jest wykorzystanie środka zabezpieczającego tak jak w przypadku ścian. Jeśli planujesz budowę altany ogrodowej z cegły, możesz wybrać kostkę brukową, kamień lub wylewkę z betonu. Zadbaj o równe podłoże. Solidny fundament to gwarancja dobrze użytkowanej altanki.
Jak urządzić altanę ogrodową?
To, w jaki sposób zaprojektujesz wnętrze swojej altanki, zależy tylko i wyłącznie od Twojego gustu. Pamiętaj jednak, że wystrój altany ogrodowej musi być przemyślany. Wybierz meble wykonane z materiału, który jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne. Nawet ich odpowiednie zabezpieczenie zimą może doprowadzić do uszkodzeń.
Nie zapomnij o przytulnym oświetleniu. Rozwieś lampki, które nadadzą uroku. Osłoń otwartą przestrzeń firankami lub bambusowymi zasłonami. Możesz również zawiesić ozdoby, a nawet telewizor. Jeśli masz możliwość przechowania go na okres zimowy, to nic nie stoi na przeszkodzie.
Weź pod uwagę dotychczasowe wydatki związane z budową konstrukcji. Ceny altanek są różne. Od Ciebie zależy, ile na nią przeznaczysz. Możesz zachować jej naturalny wygląd i pozostawić ją w surowym stanie. Wyjątkowe dodatki na pewno ocieplą miejsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana