Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak przygotować stary komin do remontu?
Zwłaszcza w starym budownictwie istnieje konieczność naprawy komina. Potrzeba ta może wynikać z zastosowania innego źródła ciepła lub z powodu nieszczelności starego komina. Pod wpływem nieprawidłowej eksploatacji lub wielu lat użytkowania komin staje się nieszczelny, a jego poszczególne elementy nie zapewniają tak dobrego ciągu. Dlatego rozwiązaniem jest montaż wkładu, który wyeliminuje te problemy. Oto kilka podpowiedzi!
Montaż wkładu kominowego do starego komina – co trzeba zrobić?
Pierwsza kwestia to dokładne określenie wielkości otworu, który potrzebny będzie w nowym systemie kominowym. Dopasowuje się go do mocy grzewczej kotła i na tej podstawie wybiera się średnicę przewodu kominowego. W takim przypadku mogą pomóc specjaliści z firmy Komin-Flex z Pszczyny z woj. śląskiego. Kolejny krok to sprawdzenie, czy nowy system zmieści się w starym kominie. W ogromnej większości przypadków stare budownictwo opiera się na prostokątnych lub kwadratowych kanałach kominowych o niewielkim przekroju. Dlatego przy pomocy specjalistycznych narzędzi stary komin należy wydrążyć i nadać mu okrągły kształt. Tylko w ten sposób można zamontować nowy system kominowy do starego komina.
Przeczytaj również: Najczęstsze usterki kominów domowych
Co jeszcze jest potrzebne podczas remontu komina?
Oczywiście wkłady kominowe umieszczone wewnątrz to jeszcze nie wszystko. Kolejny krok to naprawa części widocznej ponad dachem. W wielu przypadkach rozwiercanie starego komina powoduje spore zmiany również w tym elemencie (zwłaszcza jeśli był stary i zaniedbany). Dlatego specjaliści zalecają wykonanie gruntownego remontu. Warto przyjrzeć się warstwie zewnętrznej w postaci tynku, który zwykle nakładany był na cegły. Dobrze jest go zerwać i sprawdzić dokładnie stan cegieł, z których powstał komin. Może się okazać, że należy go wzmocnić przez ponowne zagruntowanie produktami mrozoodpornymi, obłożenie wełną mineralną i zatynkowanie. W końcowym elemencie warto wykonać nową czapkę oraz obróbkę blacharską. W ten sposób stary-nowy komin okaże się szczelny i bezpieczny w użytkowaniu przez kolejne lata. Warto pamiętać, że wszelkie specjalistyczne prace w kominie muszą być wykonywane przez wykwalifikowane osoby z doświadczeniem i potwierdzonymi umiejętnościami.
Przeczytaj również: Ceramiczny czy stalowy? Jaki wkład kominkowy wybrać?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana