Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak działają zautomatyzowane instalacje przeciwpożarowe?
Skuteczna walka z zagrożeniami pożarowymi wymaga błyskawicznego rozpoczęcia akcji gaśniczej, gdyż na wczesnych etapach rozwoju pożaru jego opanowanie jest znacznie łatwiejsze. Niższy jest też poziom ryzyka odniesienia obrażeń lub utraty życia przez osoby znajdujące się w obiekcie objętym ogniem. Mniejsze okaże się też niebezpieczeństwo poniesienia poważnych strat materialnych. Odpowiednie rezultaty wymagają jednak sprawnych instalacji ppoż.
Automatyczne systemy do walki z zagrożeniami pożarowymi
Wykrywanie zarzewia ognia jest prostsze, jeżeli w chronionym obiekcie zostaną rozmieszczone detektory reagujące na pojawienie się zadymienia, wzrost temperatury czy płomienie. Kluczowe znaczenie dla efektywnej ewakuacji oraz rozpoczęcia akcji gaśniczej ma sprawny i dobrze rozplanowany system sygnalizacji pożarowej. Po zadziałaniu czujnika wskazuje on na pojawienie się zagrożenia i po czasie przeznaczonym na potwierdzenie wystąpienia niebezpieczeństwa rozpoczyna nadawanie odpowiednich sygnałów, a ponadto wysyła informację do jednostki gaśniczej, z którą jest połączony. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak połączenie SSP w kompleksową instalację przeciwpożarową ze stałymi urządzeniami gaśniczymi. Może to być system gaszenia gazem, wprowadzający do pomieszczeń substancje redukujące zawartość tlenu w powietrzu, co ogranicza proces spalania i może spowodować stłumienie płomieni, a także system wodny składający się ze zraszaczy, które zmniejszają temperaturę przez odparowywanie kropel, a ponadto mogą doprowadzić do zdławienia ognia przez odcięcie dostępu tlenu do płonącej powierzchni.
Przeczytaj również: Korzyści z zamontowania systemu gaszenia gazem
Układy automatyzacyjne w zwalczaniu ognia
Poza SSP i SUG automatyka przeciwpożarowa obejmuje również instalacje oddymiające w wersjach grawitacyjnych, a więc z klapami napowietrzającymi i dymowymi albo mechaniczne, w których wykorzystywane są wentylatory i sieć kanałów wyprowadzających powstające gazy. Uzupełnieniem urządzeń ppoż. są systemy wizualizacji zdarzeń pożarowych, przydatne przy nadzorowaniu obiektów i skutecznej walce z ogniem, a także systemy sterowania gaszeniem usprawniające kontrolę nad całą infrastrukturą. Zabezpieczenia ppoż. Pliszka to instalacje wykorzystujące najlepsze rozwiązania z branży pożarniczej i gwarantujące najlepszą ochronę obiektów.
Przeczytaj również: W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć budynek przed pożarem?
Przeczytaj również: Zabezpieczenia przeciwpożarowe do gospodarstw domowych
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana