Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dobrać i zamontować orynnowanie dachu?
Poprawny dobór i montaż orynnowania gwarantują skuteczną ochronę dla stropów, elewacji, okapów, pokrycia oraz drewnianej konstrukcji dachowej przed niekorzystnym działaniem wody. W związku z tym wszystkie elementy wchodzące w jego skład powinny być odpowiednio dopasowane i rozmieszczone. Przeczytaj więc, czym się kierować przy wyborze rynien i jak je zamontować na dachu!
Dlaczego orynnowanie dachu jest tak istotne?
Prawidłowe orynnowanie dachu jest niezwykle istotne ze względu na funkcję, jaką pełni ten element. Jego zadaniem jest efektywne odprowadzanie wody z dachu (zarówno deszczowej, jak i z roztapiającego się śniegu), dzięki czemu nie zalega ona na jego powierzchni. Nadmierna wilgoć mogłaby powodować uszkodzenia pokrycia i nieszczelności, a także przedostawać się w głąb konstrukcji lub ścian.
To z kolei mogłoby się przyczynić do zniszczenia m.in. drewnianej więźby dachowej. Rynny odpowiedzialne są też za ochronę elewacji i innych elementów budynku. Dzięki nim spływająca woda nie leje się po zewnętrznych ścianach ani nie osiada na stolarce okiennej.
Czym się kierować przy wyborze orynnowania?
Wybór odpowiedniego orynnowania dachu zależy od kilku elementów, a także indywidualnych preferencji. Istotnym czynnikiem jest m.in. wygląd rynien. W ofercie producentów znajdziesz je w różnym kształcie, np. kwadratowe i okrągłe – oba te rodzaje są uniwersalne i mogą być stosowane w większości budynków. Duże znaczenie przy wyborze ma też materiał, z jakiego orynnowanie jest wykonane. Najczęściej spotykane są modele:
PCV,
stalowe,
miedziane,
aluminiowe,
z tytan-cynku.
Dobór poszczególnych elementów orynnowania i ich wielkości musi być też związany z wielkością dachu (tzw. efektywną powierzchnią dachu) oraz konstrukcją całego budynku.
Montaż orynnowania dachu
Orynnowanie, aby było wydajne i funkcjonowało w pełni sprawnie, musi być prawidłowo zamontowane. W związku z tym najlepiej skorzystać z usług renomowanej firmy, która zajmuje się budową i montażem dachu. Współczesne rynny nie sprawiają jednak większych kłopotów podczas montażu – wszystkie ich elementy są odpowiednio do siebie dopasowane.
Zadanie to nie wymaga też stosowania żadnych specjalistycznych narzędzi. Należy jednak dokładnie rozplanować, w jakich miejscach mają znaleźć się rury spustowe, rynny, wylewki, łączniki czy odpływy. Wszystkie z tych elementów powinny być także solidnie przymocowane do ścian lub poszczególnych części na dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana