Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy usługi kominiarskie są obowiązkowe?
Sprawnie działający komin to gwarancja bezpieczeństwa. W momencie, gdy komin nie jest regularnie poddawany czyszczeniu i kontroli fachowca, jego praca zostaje zaburzona. Nieodpowiednia wymiana powietrza i utrudnione jego dojście do pomieszczeń może doprowadzić do poważnego zagrożenia. Czytając nasz artykuł, dowiesz się, kim jest kominiarz i czy jego wizyta w Twoim domu jest obowiązkowa.
Co robi kominiarz?
Przegląd kominiarski dla wielu osób może wydawać się niepotrzebnym wydatkiem w domowym budżecie. Jednak jest niezbędny, aby zachować sprawne funkcjonowanie całego domu. Zgodnie z przepisami, które obowiązują w naszym kraju, taką kontrolę może przeprowadzić jedynie osoba do tego uprawniona.
Przeczytaj również: Jak sprawdza się drożność kominów?
Mowa tutaj o mistrzu kominiarskim, który należy do Korporacji Kominiarzy Polskich i ma odpowiednie kwalifikacje związane ze swoim zawodem. Dlatego przy wizycie takiego specjalisty – wylegitymuj go. Miej pewność, że o Twój komin zadba profesjonalista – kominiarz.
Przeczytaj również: Czyszczenie przewodów kominowych a przepisy prawne
Podczas trwania usługi zadaniem fachowca jest skontrolowanie, czy system działa prawidłowo. Jeśli się okażę, że coś jest nie tak, specjalista zdiagnozuje usterkę i doradzi ewentualne dalsze działania. Nie zawsze musi to oznaczać wymianę całego komina.
Przeczytaj również: Jakie parametry należy uwzględnić przy wyborze systemu kominowego?
Pamiętaj, że usługa kominiarska polega również na kontroli podłączenia przewodów dymowych, wentylacyjnych oraz spalinowych. Dodatkowo kominiarz weryfikuje bieg poszczególnych kanałów, ich drożność oraz szczelność.
Gdy zakończy wykonywać powyższe czynności, dopiero wtedy przechodzi do udrożnienia przewodów kominowych, czyli czyszczenia. To jedna z ważniejszych czynności, które musi wykonać podczas wizyty w Twoim domu. Zdarza się, że nie jest to konieczne.
Jak częsty powinien być przegląd kominiarski?
W Polsce obowiązuje ustawa, która określa częstotliwość przeprowadzanych kontroli przez kominiarza. Musisz przynajmniej raz w roku zdecydować się na usługi kominiarskie. Dodatkowo, jeśli ogrzewasz swój dom węglem, to niezbędne jest czyszczenie komina cztery razy w ciągu roku. Gdy używasz paliwa ciekłego – dwa razy.
Jeśli nie przestrzegasz obowiązujących zasad, może Ci grozić kara finansowa. Dlatego podczas wizyty specjalisty zawsze zostaje wystawiona opinia kominiarska. Stanowi to dla Ciebie element potwierdzający odbycie jej, w razie nagłej kontroli.
Jak kominiarz czyści komin?
Do pracy związanej z czyszczeniem komina można się odpowiednio przygotować już we wczesnym etapie budowy domu. Wystarczy, że zapewnisz do niego bezpieczny i wygodny dostęp. Przywiązana specjalna szczotka zostaje opuszczona wraz z obciążnikiem w dół przewodu kominowego.
Stałym ruchem zostaje podciągana ku górze i ponownie opuszczana. Następnie kominiarz udaje się do kotłowni lub innego pomieszczenia i wybiera osad, który wysypał się przez otwór. Proces powtarzany jest przeważnie dwa razy. Wszystko jednak uzależnione jest od zabrudzenia.
Pamiętaj, że cena usług kominiarskich uzależniona jest od tego, w jakim stanie technicznym jest Twój komin. Jeśli wymaga dużo pracy ze strony kominiarza, możesz spodziewać się zapłaty w wysokości 250 zł. Jeśli proces czyszczenia przebiegnie sprawnie, prawdopodobnie będzie to 150 zł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana