Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co znajdziemy w szafce hydrantowej?
Choć szafki hydrantowe widujemy dość często, wielu z nas nie wie co tak właściwie się w nich znajduje. Jest to poważny błąd, gdyż wiedza odnośnie użycia ich zawartości może zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożaru, tym samym chroniąc mienie i życie wielu osób. W tym artykule postaramy się więc przybliżyć wyposażenie takiej szafki, a także podpowiemy jak z niego skorzystać.
Istota szafki hydrantowej
Jest to element systemu przeciwpożarowego, który musi być obecny niemal w każdym budynku. Dzięki zawartości takich szafek możemy rozpocząć proces gaszenia pożaru jeszcze przed przyjazdem służb, ułatwiają one również akcję gaśniczą prowadzoną przez strażaków. Warto pamiętać, by umieszczać je w widocznych i łatwo dostępnych miejscach. Są to chociażby klatki schodowe, korytarze czy okolice wyjść z budynku. Choć szafki hydrantowe zwykle są czerwone lub białe, to jest to jedynie pomysł ich producentów. W przepisach nie znajdziemy bowiem wytycznych odnośnie koloru, a jedynie wymóg wyraźnego oznakowania.
Przeczytaj również: Zabezpieczenia przeciwpożarowe do gospodarstw domowych
Wyposażenie podstawowe
Jak podpowiada nam sama nazwa, w szafkach takich znajduje się przede wszystkim hydrant, czyli urządzenie gaśnicze zdolne do gaszenia pożarów podłączone do sieci wodociągowej. W jego skład wchodzą: wąż, prądnica, bęben do nawijania węża oraz zawór wody. Warto wspomnieć, że możemy wyróżnić kilka typów tych urządzeń, a zastosowanie konkretnego z nich uzależnione jest od rodzaju budynku. Przed zakupem skonsultujmy się więc ze sprzedawcą, na przykład Bogdan Gil, który z pewnością pomoże nam wybrać ten właściwy. Użycie hydrantu jest stosunkowo proste, a sprowadza się do rozwinięcia węża, odkręcenia zaworu i skierowania strumienia wody na źródło pożaru.
Przeczytaj również: W jaki sposób skutecznie zabezpieczyć budynek przed pożarem?
Wyposażenie dodatkowe
Poza hydrantem, producenci szafek umieszczają w nich dodatkowe produkty pozwalające walczyć z ogniem. Mowa tu głównie o gaśnicach, które umożliwiają gaszenie pożaru z niewielkich odległości, przez co są bardziej precyzyjne od strumienia wody wypływającego z węża. Okazują się również bezkonkurencyjne w momencie zapłonu urządzeń elektrycznych, ponieważ gaszenie ich wodą może być fatalne w skutkach. Skorzystanie z gaśnicy jest równie proste jak obsługa hydrantu, gdyż musimy jedynie zerwać plombę, odkręcić zawór i skierować dyszę ze strumieniem środka gaśniczego na ognisko pożaru.
Przeczytaj również: Korzyści z zamontowania systemu gaszenia gazem
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana