Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to znaczy, że mieszkanie jest w stanie surowym?
Osoby podpisujące umowę z deweloperem na etapie planowania inwestycji albo w czasie trwania prac budowlanych są zainteresowane przebiegiem prac oraz kolejnością wykonywanych robót. Niezależnie od skali budowy czy technologii, w jakiej powstaje budynek, przebieg poszczególnych stadiów jest identyczny mimo nieco innego zakresu prac w zależności od zastosowanych rozwiązań. Pierwszą wyraźną oznaką postępów jest z reguły stan surowy.
Etapy budowy
Realizacja każdej inwestycji budowlanej następuje etapami, a na każdym z nich wykonywane są prace innego rodzaju. Budowa zaczyna się od prac związanych z przygotowaniem terenu, na którym ma powstać konkretny budynek. W grę wchodzi wyznaczenie granic działki oraz rozpoczęcie prac niwelacyjnych, a także określenie położenia poszczególnych elementów wznoszonego obiektu i zaczęcie robót ziemnych tj. wykopów służących do wylania fundamentów oraz doprowadzenia podstawowych mediów. Po ukończeniu części podziemnych mówi się zwykle o osiągnięciu tzw. stanu zerowego. Kolejnym punktem harmonogramu jest wzniesienie elementów nośnych – zwykle polega to na wylaniu elementów żelbetowych oraz uzupełnieniu konstrukcji o mury zewnętrzne i część ścian wewnętrznych. Po przykryciu obiektu dachem – w domach wielorodzinnych stosuje się zarówno dachy płaskie, jak i spadziste – obiekt osiąga stan surowy otwarty. Osadzenie okien oznacza zaś stan surowy zamknięty. Następną fazą są roboty wykończeniowe od rozmieszczenia poszczególnych instalacji po tynkowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz montaż różnych urządzeń. Warto pamiętać, że kupujący mogą decydować się na lokale w standardzie deweloperskim, a także wybierać mieszkania pod klucz. W pomorskim atrakcyjną ofertę nowych lokali przedstawia firma Loker.
Poziom wykończenia mieszkań
Większość kupujących nowe mieszkania od dewelopera np. firmy Loker z okolic Gdyni decyduje się na lokale w tzw. standardzie deweloperskim. Oznacza to konieczność wykonania części prac wykończeniowych np. wykonania posadzek czy montażu drzwi wewnętrznych, a zarazem pozwala na dopasowanie mieszkania do swoich potrzeb. Alternatywą jest mieszkanie pod klucz, gdzie roboty tego typu są już ukończone wg ustalonej specyfikacji, a lokal w pełni gotowy do zasiedlenia. Ta opcja jest jednak droższa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana